5 Temmuz 2018 Perşembe

HIRSIZ-LIK!..HIRSIZLIK…

Yonca Tokbaş, Hürriyet gazetesinde çıkan bir yazısında, Yazısını çalan ve kendi yazmış gibi okuyuculara sunan kişileri eleştiriyor ve KhaledHosseini’nin“Uçurtma Avcısı” kitabından bir alıntıyla yazısını şöyle bitiriyor:
“…Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.
Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun.
Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın.
Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, adaleti çalmış olursun…”
                                   ***
Benim de yazılarımı çaldıkları için bu yazı bana ilginç geldi.
İnanır mısınız, yazdığım yazıyı bana, kendi yazmış gibi, gönderen, özür dileyeceği yerde altında imzanız yoktu, ne bileyim sizin yazdığınızı diyen kişiler gördüm. Böylelerine “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” der atalarımız…
Lisede öğretmenken öğrencilerime ödev vermiştim. Bir öğrencim yazımı kendi yazmış gibi getirdi. “Bunu sen mi yazdın?” diye sordum. “Evet” dedi. “Kesinlikle sen yazmış olamazsın” dedim. “Niye?” dedi. “Çünkü bu yazıyı ben yazmıştım. Bir dergide de çıkmıştı” dedim. Sonra işi anlaşıldı. Bir öğretmen kitap yazmış, öğrencilerden yazı istemiş. Biri yazımı kendi yazmış gibi alıp getirmiş. Öğretmen de araştırmadan kitabına koymuş Bu öğrenci de yazımı oradan almış. Şu işe bak! Nereden nereye…
Neyse lafı fazla uzatıp vaktinizi almak istemiyorum.
Çünkü en kötü hırsızlar gevezelerdir, “Vaktimizi çalarlar.”

3 Temmuz 2018 Salı

SÜRPRİZ

Size sürpriz yapılmasını ya da başkalarına sürpriz yapmayı sever misiniz? Acı olmaması kaydıyla sürpriz güzel bir şeydir. İlişkileri sağlamlaştırır, sevgi ve dostluğu pekiştirir, her iki tarafı da heyecanlandırır, acı ya da tatlı bir gülümseme ile karşılanır...
Size üç sürpriz fıkrası anlatacağım. Bakalım hangisini beğeneceksiniz?
SEKRETERİN SÜRPRİZİ
İşveli ve cilveli sekreter patronunu evine davet etmiş. “Size bir sürprizim var” demiş. “Ama gözlerinizi kapayacak, ben aç demedikçe açmayacaksınız. Ben yan odaya geçiyorum, biraz sonra yanınıza geleceğim.”
Patron çoktandır beklediği anın geldiğini, sekreterin teklifini kabul edip en sonunda kendisiyle yatacağını düşünerek soyunup yatağa yatmış.
Bir süre sonra sekreter gelmiş, patrona “gözlerinizi açın” demiş.
Patron gözlerini açınca emrinde çalışan memurların hep birlikte kendisini alkışlayarak, “Sürpriz doğum günü partisine hoş geldiniz!” diye bağırdıklarını duyunca şaşırmış ve ne yapacağını bilememiş.
EŞİN Sürprizi
Adam kuru fasulyeyi çok severmiş ama karısı sevmez, kendisine de yedirmezmiş. Bir süre sabreden koca dayanamamış, bir lokantada iki porsiyon kuru fasulye yiyerek eve gelmiş. Kapıdan içeri girerken kadın, “Çabuk gözlerin kapa. Sana bir sürprizim var. Biraz bekle” diyerek onu salona götürmüş. Kendisi yan odaya geçmiş.
Adam, “Herhalde kuru fasulye pişiriverdi” diye düşünüp bol bol yellenmiş. Karısı gelip “Gözlerini açabilirsin” deyince bir de bakmış ki kaynanası, kayınpederi orda değil mi!
ÇOCUKLA BABA
Çocuk, “Baba, bir kardeş istiyorum.”
Baba, “İyi öyleyse, annene söyleyelim.”
Çocuk, “Hayır, söylemeyelim. Sürpriz yapalım!”
***