14 Ocak 2012 Cumartesi

Söz Meclisten Dışarı: Sevinç...

Söz Meclisten Dışarı: Sevinç...: Dün yoksul bir arkadaşa rastladım. Çok sevinçliydi. Nedenini sordum. "Hem zengin hem de genç ve güzel bir kızla evleniyorum" dedi. "Hiç kusu...

Söz Meclisten Dışarı

10 Ocak 2012 Salı

9 Ocak 2012 Pazartesi

Doğ Güneşim Doğ

DOĞ GÜNEŞİM DOĞ

Doğ güneşim doğ
Uçsun gökyüzümüzde özgürlük kuşu
Düzleştirelim mutluluğa uzanan yokuşu
Erisin ayrılığı çoğaltan canavar kar
Kırılsın buzdan duvarlar
Açılsın sevgi çiçeği yollar.

Doğ güneşim doğ
Doğ da kötülüğü, çirkinliği boğ
Sisi, karanlığı kov
Yaprakların yeşili uyansın
Doğa aydınlığa kansın.

Doğ güneşim doğ
Özlemler tomurcuklansın
Sevinçler kanatlansın
Yaşamak şaha kalksın.

8 Ocak 2012 Pazar

ÖN Yargı...

ÖNYARGI
Bir zamanlar dört oğlu olan bir bilge kişi varmış. Çocuklarına acele ve erken karar vermemelerini ve önyargılı olmamalarını öğretmek için onları eğitmek istemiş. Her birini sırayla uzak bir yerde bulunan ağacın yanına gidip ona b...akmak için göndermiş ilk oğlan kışın gitmiş, ikincisi İlkbaharda, üçüncüsü yazın, sonuncusu sonbaharda gitmiş. Sonra bir gün hepsini bir araya toplamış ve ne gördüklerini sormuş. İlk oğlan ağacın çirkin, yaşlı ve kupkuru olduğunu söylemiş. İkinci oğlan, “Hayır yeşillikle doluydu ve canlıydı,” demiş. Üçüncü oğlan başka fikirdeymiş, “Çiçekleri vardı ve kokusuyla görüntüsüyle o kadar muhteşemdi ki, daha önce hiç böyle bir güzellik görmemiştim,” demiş. Sonuncu oğlan, hepsinin de haksız olduğunu ve ağacın meyvelerle dolu, canlı ve hayat taşıyor olduğunu bildirmiş.

Yaşlı adam oğullarına hepsinin haklı olduğunu söylemiş, çünkü hepsi farklı mevsimlerde bu ağacı görmeye gitmişlermiş. Onlara; “bir ağacı veya bir insanı, kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılayamayacaklarını ve neye sahip olup olmadıklarını anlamak için zamana ihtiyaç olduğunu anlatmış.

Spam Mail Karikatürü | AnimaTurk.com

Spam Mail Karikatürü | AnimaTurk.com